CZYM JEST DUŃSKIE HYGGE?


Termin „hygge” trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski – najbliższe jest mu słowo „dobrostan”, określające poczucie pełni komfortu fizycznego i psychicznego. Filozofia hygge opiera się na zauważaniu i docenianiu drobnych, codziennych przyjemności. Może to być podmuch wiatru na policzku, ciepło delikatnych promieni słońca, przytulny blask świec czy smak ulubionej kawy, którym spokojnie delektujesz się o poranku.


Hygge kryje się w odprężającej kąpieli z pianą, radosnym spotkaniu z przyjaciółmi, niespiesznej lekturze książki… To filozofia życia, której cechami charakterystycznymi są poczucie błogości, zadowolenia, beztroski i intymności.


Ponieważ pogoda Duńczyków nie rozpieszcza, ich życie towarzyskie często koncentruje się wokół domu. Zatem ważne jest, by była to przestrzeń przytulna, wygodna i komfortowa. Wtedy przyjemność z prostego życia można czerpać wszystkimi zmysłami:



  • WZROK – piękny design, naturalne kolory, materiały nawiązujące do świata przyrody, przemyślana aranżacja wnętrza, odpowiednie oświetlenie;

  • SŁUCH – śpiew ptaków za oknem, dźwięki ulubionej muzyki, połączone z odpoczynkiem w wygodnym fotelu;

  • DOTYK – miękka faktura tkanin, solidne obicia meblowe, gładkie i solidne drewno;

  • WĘCH – aromatyczne świece, zapach herbacianych naparów, rześkie powietrze wpływające do wnętrza;

  • SMAK – powolne delektowanie się potrawami przydużym stole.


Styl duński, w którym hygge stanowi naturalną filozofię życia, w aranżacji wnętrz łączy skandynawski minimalizm z unikalną, ciepłą przytulnością.


CO ZABURZA HYGGE WNĘTRZA?


Próbujesz wprowadzać drobne zmiany aranżacyjne, lecz cały czas wracasz do punktu wyjścia, a bałagan stale powraca? Problem może tkwić w niewłaściwym zagospodarowaniu poszczególnych stref mieszkania. Mówiąc prościej – być może są w Twoim domu przedmioty, które wymagają umieszczenia ich w innych miejscach.


Jeśli zależy Ci na stworzeniu przestrzeni, w której hygge będzie towarzyszyć domownikom każdego dnia, podejdź do aranżacji całościowo. Weź pod uwagę wszystkie pomieszczenia w Twoim domu lub mieszkaniu. Przeanalizuj wielkość i funkcjonalność poszczególnych stref – zaczynając od przedpokoju, przez sypialnię, pracownię i inne pokoje, aż po salon, kuchnię oraz jadalnię.


Zastanów się, czego potrzebujesz w każdym z tych miejsc, by poczuć się bardziej komfortowo? Twoja szafa jest niepraktyczna i czas wymienić ją na większą? Stół w jadalni jest niestabilny lub zbyt mały, by goście mogli spokojnie, radośnie spożywać posiłki? Te drobne z pozoru niedogodności mogą powodować frustrację i poczucie dyskomfortu. Dlatego, zanim przejdziesz do dekoracji, warto zastanowić się, jak rozwiązać te problemy. Zauważ miejsca, w których trudno Ci utrzymać porządek – może warto wdrożyć w nich dodatkowe rozwiązania, takie jak szafki, półki, wieszaki lub kosze?


Kolejnym krokiem jest urządzanie indywidualnej, przytulnej przestrzeni, w której Ty i Twoi bliscy będziecie przebywać z przyjemnością.Ważny jest dobór zarówno odpowiednich mebli oraz oświetlenia, jak i wprowadzenie drobnych elementów dekoracyjnych.


STYL HYGGE WNĘTRZA – WAŻNE ZASADY


Ciepłe oświetlenie


Jednym z elementów, który w istotny sposób wpływa na kształtowanie charakteru przestrzeni, jest światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Jeśli masz duże okna, zadbaj o ich odpowiednią aranżację – usuń ciężkie firany i marszczone zasłony, wybierając naturalne materiały, takie jak len czy lekka bawełna. Na parapecie ustaw doniczkowe kwiaty oraz stylowe dekoracje, które bez problemu utrzymasz w czystości.


Światło w Twoim domu lub mieszkaniu powinno być ciepłe, miękkie i rozproszone – dlatego oświetlenie sufitowe warto dopełnić dodatkowymi lampkami, umieszczonymi w różnych miejscach. Ten prosty zabieg pozwoli Ci wykreować wieczorem przytulną, domową atmosferę.


Nie zapomnij o świecach – Duńczycy uwielbiają ich ciepły blask, który momentalnie potrafi odmienić nastrój. Świece są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu hygge we wnętrzach.


Naturalne drewno


Solidność i piękny wygląd drewna przybliża przestrzeń mieszkalną do świata przyrody, a kontakt z naturą jest bardzo istotny w stylu hygge. Styl duński kieruje się znaną zasadą minimalizmu: „mniej znaczy więcej”. Dlatego w duńskich wnętrzach często pojawiają się solidne, piękne meble, wykonane z naturalnego drewna. Zamiast kupować duże ilości „tymczasowych” elementów wystroju wnętrza, warto zainwestować w kilka solidnych mebli, urzekających pięknym designem i wykonanych z najlepszych materiałów. Takie podejście jest bardzo praktyczne – pozwala tworzyć unikalne i ponadczasowe wnętrza, służące mieszkańcom przez długie lata.



  • Duży, wygodny stół, wykonany z naturalnego drewna dębowego, to stylowy akcent, który odmieni oblicze Twojej jadalni. W połączeniu z designerskimi, drewnianymi krzesłami umożliwi Ci swobodne celebrowanie posiłków w gronie najbliższych.

  • Ciekawym rozwiązaniem jest też dębowa toaletka o zaokrąglonych krawędziach. Może ona pełnić funkcję zarówno intymnego kącika do codziennej pielęgnacji, jak i przydatnego biurka do pracy w domowym zaciszu.

  • Jeśli zależy Ci na efektywnej organizacji przestrzeni do przechowywania ubrań, rozważ zakup solidnej, drewnianej szafy. Naturalne drewno dębu jest bardzo trwałe i solidne, a przy tym tworzy ciepłą, harmonijną atmosferę wnętrza.

  • Nie zapomnij o stworzeniu przytulnej przestrzeni wypoczynku w salonie. Tutaj pięknie będzie wyglądać dębowa szafka RTV, urzekający prostotą stolik kawowy czy miękki, tapicerowany fotel na drewnianych nogach, w którym odpoczniesz, otulając się miękkim kocem.


Stylowe dodatki


Ceramiczny kubek do sączenia kakao lub ulubionej herbaty, miękkie poduszki i kolekcja fascynujących książek to nieodzowne elementy stylu hygge we wnętrzach. Duńczycy stawiają na komfort i piękno, a w aranżacjach cenią indywidualne podejście. Dlatego wśród elementów ozdobnych znajdują się często też gustowne ozdoby vintage czy prace wykonane ręcznie. Wszystko to tworzy jedyny w swoim rodzaju charakter przestrzeni – domu, w którym często gości hygge.


FILOZOFIA HYGGE W TWOIM DOMU


Jak wiadomo, warunki mieszkaniowe Polaków są bardzo zróżnicowane – niestety nie każdy ma do dyspozycji duży metraż. Dodatkowo współczesne mieszkania często muszą łączyć wiele funkcji. Jak w tym wszystkim zadbać o hygge?


W takiej sytuacji skup się na aranżacji hyggekrog – tym mianem Duńczycy określają własny, przytulny kącik, czyli miejsce dedykowane celebracji hygge. Może to być fotel z wygodnym podnóżkiem i pięknym stolikiem, przy którym będziesz robić to, co najbardziej lubisz – czytać, szydełkować, słuchać muzyki lub przyglądać się chmurom płynącym po niebie. Twój hyggekrog może też znaleźć się przy nastrojowym kominku lub na szerokim parapecie, wyłożonym miękkimi poduszkami.


Pamiętaj, że hygge to nie stan posiadania, tylko stan duszy. W takim rozumieniu przestrzeń domowego ogniska jest tłem do doświadczania przyjemności płynącej ze spokojnego, dobrego i komfortowego życia. Dlatego niezależnie od metrażu warto zadbać o to, by Twój dom lub mieszkanie wypełniły ciepło, światło, przestrzeń oraz przytulność. Przekonaj się, że filozofia hygge nie zna ograniczeń!