Japandi to harmonijne połączenie skandynawskiego designu i japońskiej tradycyjnej estetyki. Choć tak odległe od siebie geograficznie - Skandynawia z krajem kwitnącej wiśni ma wiele wspólnego - zwłaszcza w kwestii designu. Słowo japandi pochodzi od słów Japan - Japonia - i scandi, którym popularnie określa się styl skandynawski. Dlaczego scandi tak dobrze współgra z japońską estetyką? Dlaczego warto wprowadzić styl japandi do swojego wnętrza? I jak to zrobić?

Między japońską tradycją a współczesną Skandynawią

Wnętrze w stylu japandi to przestrzeń jednocześnie nowoczesna i lekka, a zarazem z historią i charakterem. Styl skandynawski można uznać za stosunkowo nowy. Jego początki sięgają duńskiego modernizmu lat 50. Projekty duńskich, norweskich czy szweckich designerów opierały się na równowadze między funkcją mebla a jego formą. Skąd design scandi opiera się na prostocie, czystych, schludnych liniach i przemyślanym minimalizmie. Wnętrza skandynawskie są lekkie, nowoczesne i dostosowane do współczesnego stylu życia.

Japandi splata te założenia z elementami dawnej estetyki japońskiej. Typowe elementy japońskiego domu to maty tatami, które nadają podłogom miekką fakturę, ocieplają i wygłuszają wnętrze; przesuwne drzwi shōji i okna z papierowymi ekranami; drewniane elementy w średnich i ciemnych odcieniach.

Typowe tradycyjne wnętrze japońskie. Zdjęcie: Workinjapan.today

Tradycyjne japońskie wnętrze zaskakująco dobrze wpisuje się we współczesne potrzeby i gusta - jest minimalistyczne, stonowane i przestronne. Założenia japośkiej estetyki sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach - zarówno dużych, jak i małych. W połączeniu ze skandynawskim szykiem tworzą oryginalną, intrygującą i funkcjonalną stylistykę.

Harmonia i ciepły minimalizm

Jeśli chcesz zaprosić do swojego wnętrza nutę japandi - poznaj kilka zasad harmonijnej kompozycji. Po pierwsze japandi stawia na prostotę. Łączy japońskie surowe piękno z przytulnym północnym minimalizmem. Kiedy planujesz wnętrze w stylu japandi, odejmij ostatni element ze swojej kompozycji. Sprawdź, czy wnętrze nie zyska na odrobinie oddechu. Celowo pozostawiona pusta przestrzeń - z japońskiego ma - to ważny element estetyki japandi.

Po drugiej - balans zamiast symetrii. Co to oznacza? Wnętrze japandi jest harmonijne, ale nie monotonne. Dla przykładu - zamiast wieszać po obu stronach łóżka obrazy tej samej wielkości, powieś tylko jeden a po drugiej stronie dla wizualnej równowagi umieść lampę lub akcent zieleni.

Dębowa skandynawska Konsola Modesta, Lustro wiszące Modesta, ściana w stylu wabi-sabi. Lampa i roślinne suszki przełamują symetrię, lecz utrzymują wnętrze w wizualnym balansie.

Po trzecie - flow, czyli przepływ we wnętrzu. W projektowaniu wnętrz rozumie się przez to swobodę w poruszaniu się po przestrzeni, jak również komfort doświadczania harmonijności wnętrza. Wnętrze japandi powinno relaksować oczy swobodnie wędrujące po otoczeniu. Dlatego postaw na stonowaną kolorystykę (porady poniżej), proste fasony mebli, delikatnie zaokrąglone linie i przestronność. W tym ostatnim pomogą typowe dla Japonii meble o niskim profilu.

W zgodzie z naturą

Zaproś naturę do wnętrza. Japandi idealnie sprawdzi się dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Styl ten promuje trwałe, naturalne materiały, które słuszą przez lata i stażeją się z klasą. Urządzając wnętrze w stylu japandi, postaw na jakość, nie ilość. Lite drewno, naturalny kamień, rattanowe plecionki i organiczne tkaniny to znak rozpoznawczy japandi. W wnętrze japandi idealnie wkomponują się również elementy vintage - domowe pamiątki, stare ceramiczne wazy i wysłużone drewniane meble. Zarówno mieszkańcy Skandynawii, jak i kraju kwitnącej wiśni kochają przedmioty z historią, czasem lekko nieidealne w myśl zasady wabi-sabi. Dzięki temu wnętrze, choć przestronne i proste, jest jednocześnie przytulne, ciepłe i zapraszające w duchu hygge.

Lamele i panele ścienne wykonane z dębu to sposób na wprowadzenie do wnętrza naturalnego drewna. Panele ocieplają wizualnie wnętrze i wygłuszają je. W sypialni: dębowe Łóżko Light w stylu skandynawskim, szafa i stoliki nocne z czarnymi akcentami.

Kolory japandi

Naturalne materiały stosowane w japandi wnoszą we wnętrze neutralne, ciepłe kolory ziemi. W przeciwieństwie do scandi nie będą to tylko jasne beże i szarości, ale i bardziej głębokie barwy brązu, złamanej zieleni, piasku i gliny. Połączenie nut skandynawskich i japońskich pozwala na łączenie różnych gatunków drewna w jednej przestrzeni. Możesz połączyć typowy dla scandi dąb, buk lub brzozę z głębokimi tonami zwęglonego cedru, dębu wędzonego, a nawet wenge. To co wyróżnia kolorystykę japandi od innych naturalnych palet to akcent czerni lub grafitu. Oszczędnie stosowana czerń nawiązuje do tradycyjnej japońskiej laki, koloru tuszu i żeliwnych naczyń. Eleganckie czarne detale wprowadzają flow i prowadzą wzrok pośród stonowanych barw natury.

Dębowy stół Formia w ciempym odcieniu dębu wędzonego.

Akcesoria - mniej znaczy więcej

Dekoracje w japandi są jak biżuteria - stosowane oszczędnie, lecz intencjonalnie dopełniają kompozycję wnętrza. Jakie dodatki wybrać dla japandi? Inspiruj się tradycyjnym japońskim domem i włącz jego elementy w nowoczesnej formie. Piękno nieregularnej japońskiej ikebany może być inspiracją dla roślinnych kompozycji. Oprócz doniczkowych kwiatów idealnie sprawdzą się asymetryczne gałązki i suszki. Zamiast japońskiej tradycyjnej kaligrafii możesz włączyć współczesną abstrakcję - świetnie sprawdzą się obrazy w bieli i czerni lub neutralnej kolorystyce, ale wyraźnej fakturze. Dla zasłon dobrą alternatywą będą rolety z naturalnych materiałów - tkanin, papieru lub bambusa - najlepiej jasne, lekko przepuszczające światło. Oświetlenie idealnie uzupełni skandynawska lampa o prostym fasonie. Przy wyborze dekoracji kieruj się ich jakością, organicznymi kształtami i naturalnymi materiałami. Pamiętaj, że nie wszystko musi być nowe. Vintage wazon czy wyszczerbiona misa mogą dodać wnętrzu autentyzmu.

Minimalistyczne Lampy wiszące Bola Bola Velvet LOFTLIGHT

Dla kogo jest japandi?

Japandi pokochają osoby szukające w codziennym życiu równowagi i odprężenia. Estetyka japandi koi zmysły, wprowadza ład i relaksuje umysł. Pozwala odpocząć, jednocześnie inspiruje do twórczej pracy. Japandi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom naturalnych, wysokiej jakości materiałów. To styl dla osób ceniących trwałość i zrównoważone podejście do środowiska. Japandi spodoba się również koneserom designu, pragnącym przełamać nowoczesne przestrzenie nutą natury.